Evik_wawa
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 3776
|
2013-06-25, 08:27 Podróż samolotem - bądź świadoma swoich praw |
|
Wklejam, bo warto wiedzieć. Miesiąc temu nie zostałam wpuszczona na pokład samolotu z Brukseli do Warszawy, mimo, że miałam wykupiony bilet miesiąc wcześniej i stawiłam się na godzinę przed odlotem. Wytłumaczeniem było, że sprzedano więcej miejsc niż było dostępnych...
W każdym razie nie wiedziałam, że przysługuje mi wykonanie 2 rozmów na koszt LOTu, voucher na wyżywienie i napoje (to akurat dostałam), ewentualnie nocleg, jak również odszkodowanie, które wypłaca LOT po złożeniu przez poszkodowanego pasażera reklamacji (rekompensata za niewpuszczenie na pokład wynosi: w przypadku lotu o długości do 1500 km – 250 euro, przy locie o długości od 1500 do 3500 km – 400 euro, na dłuższej trasie – 600 euro.. ). Oczywiście LOT musiał zapewnić mi powrót do domu innym, najbliższym połączeniem.
Cytat: | Europejskie Centrum Konsumenckie edukuje podczas „Dnia Podróżującego Konsumenta” inaugurując kampanię informacyjną Komisji Europejskiej „Prawa pasażerów w zasięgu ręki”.
28 czerwca (piątek) 2013 r. na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie po raz trzeci obchodzony będzie „Dzień Podróżującego Konsumenta”, organizowany przez Europejskie Centrum Konsumenckie. W godzinach 10:00 – 16:00 podróżni oczekujący na swój lot będą mogli zasięgnąć porad prawnych i konsultacji w zakresie praw pasażerów. Warto podkreślić, że tegoroczny sezon urlopowy jest pierwszym wakacyjnym okresem, kiedy obowiązują rozporządzenia unijne przyznające prawa pasażerom we wszystkich czterech środkach transportu (lotniczy, kolejowy, autokarowy i morski). Dzień Podróżującego Konsumenta będzie jednocześnie inauguracją dwuletniej kampanii informacyjnej Komisji Europejskiej, której celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej praw pasażerów w różnych środkach transportu.
Aby uniknąć niepotrzebnych stresów i zakłóceń podczas podróży, Komisja Europejska opracowała i wdrożyła prawa pasażera we wszystkich czterech środkach transportu. Jest to jedno z ostatnich osiągnięć naszej polityki transportowej. U źródeł naszej kampanii leży przekonanie, że lepiej poinformowani konsumenci są bardziej skłonni do aktywnej obrony swoich praw – wyjaśnia Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji, komisarz do spraw transportu.
„Dzień Podróżującego Konsumenta”
W przededniu kolejnego sezonu turystycznego na lotniskach i dworcach w całej Europie w tym w Brukseli, Atenach, Sofii, Pradze, organizowane są stoiska o charakterze informacyjnym i promocyjnym. Jest to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej oraz Europejskich Centrów Konsumenckich. W Polsce akcja „Dzień Podróżującego Konsumenta” odbędzie się na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz Lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie. Podczas wydarzenia eksperci ECK będą udzielać bezpłatnych konsultacji i porad prawnych oraz zapoznawać turystów z przysługującymi im prawami. Podróżni będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanym quzie z nagrodami i sprawdzić swoją wiedzę nt. praw pasażerów.
„Dzień Podróżującego Konsumenta” jest organizowany na początku sezonu urlopowego, gdyż jest to czas w którym najwięcej osób wyjeżdża na wakacje. To dobry moment na przypomnienie praw
podróżującym - wyjaśnia Piotr Stańczak, Dyrektor ECK - Doświadczenie Europejskiego Centrum Konsumenckiego pokazuje, że konsumenci często nie wiedzą, jak mają postępować np.: gdy lot zostanie opóźniony albo przewoźnik zagubi bagaż podczas przeładunku. Z badań Eurobarometru[1] wynika, że 59% obywateli Unii Europejskiej podróżujących samolotem nie jest świadomych swoich praw pasażera przysługujących im podczas podróży.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Partnerami wydarzenia są: Komisja Europejska , Urząd Lotnictwa Cywilnego, Stowarzyszenie Praw Pasażerów Przyjazne Latanie, oraz Róża Thun, Posłanka do Parlamentu Europejskiego.
Lotnisko im. F. Chopina, ul. Żwirki i Wigury 1, hala odlotów.
Porady konsumenckie w godz. 10.00-16.00.
Dyżur prasowy w godz. 10.00 – 12.00.
„Prawa pasażerów w zasięgu ręki”
Rozpoczęta właśnie dwuletnia europejska kampania ma na celu podniesienie świadomości podróżujących pasażerów na temat przysługujących im praw we wszystkich czterech środkach transportu ze szczególnym podkreśleniem dwóch nowych regulacji dotyczących transportu morskiego oraz autobusowo-autokarowego.
Jeden na sześciu Europejczyków cierpi z powodu niepełnosprawności. Ponadto, starzenie się europejskiego społeczeństwa oznacza, że będzie stale rosła liczba pasażerów, którzy potrzebują szczególnej pomocy ze względu na niepełnosprawność lub ograniczoną sprawność ruchową. Celem przepisów w zakresie praw pasażerów jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej takich samych możliwości podróżowania jak innym obywatelom.
[1] 2009 Eurobarometer report on Air Passengers’ Rights
Zniszczenie lub zagubienie bagażu
W przypadku, gdy linie lotnicze zagubią bagaż lub podczas przeładunku dojdzie do jego uszkodzenia pasażer ma prawo żądać odszkodowania w wysokości do 1131 SDR (ok. 5500 PLN) powołując się na Konwencję Montrealską.
Jest to górna granica odpowiedzialności przewoźnika. Obowiązek udowodnienia poniesionej szkody spoczywa na konsumencie. W tym celu konieczne jest przedstawienie kopii PIR, czyli protokołu nieprawidłowości bagażowej, który należy wypełnić będąc jeszcze na lotnisku. Do wyceny wartości zagubionej czy zniszczonej walizki niezbędne są rachunki za przedmioty, które znajdowały się w środku (np. odzież, kosmetyki itp.). Gdy pasażer ich nie posiada, wartość szkody zostanie oszacowana na podstawie wagi zarejestrowanego bagażu, a to jest zawsze mniej korzystne. Sposobem na udokumentowanie zawartości bagażu może być również zrobienie jego zdjęć przed wylotem i dokładnej listy spakowanych przedmiotów.
- W regulaminach wielu przewoźników są przepisy, które wyłączają odpowiedzialność linii lotniczych za cenne rzeczy wkładane do bagażu, tj. biżuteria, sprzęt fotograficzny czy sportowy. Tego rodzaju przedmioty lepiej przewozić w torbie podręcznej, albo dodatkowo ubezpieczyć. W przeciwnym razie uzyskanie odszkodowania za przedmioty wartościowe w razie zaginięcia walizki będzie bardzo trudne – radzi Elżbieta Serdyńska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce.
Warto wiedzieć! Gdy po wylądowaniu okaże się, że walizka nie dotarła na miejsce, można zgłosić się do przewoźnika z wnioskiem o wypłatę dziennej diety na zakup rzeczy pierwszej potrzeby,
tj. środki higieny osobistej oraz podstawowa odzież. W razie odmowy, można zrobić zakupy na własny koszt, a następnie przedstawić rachunki z żądaniem zwrotu pieniędzy.
Odwołanie lub opóźnienie lotu
Jeśli lot został odwołany lub opóźniony o ponad 5 godzin pasażer ma prawo do wyboru pomiędzy uzyskaniem zwrotu kosztu biletu a podróżą do miejsca docelowego według zmienionego planu, który zaproponuje przewoźnik.
Warto wiedzieć! „Zwrot kosztów” i „odszkodowanie” nie oznacza tego samego. W sytuacji zaistnienia okoliczności nadzwyczajnych, takich jak strajk w porcie lotniczym, zamieszki czy katastrofa naturalna, klient ma prawo do 100% zwrotu kosztów niewykorzystanego biletu. Natomiast nie przysługuje mu w takich okolicznościach prawo do odszkodowania (czyli dodatkowej rekompensaty finansowej, np. za opóźnienie lotu, stracony urlop itp.).
W przypadku odwołania lub opóźnienia lotu o co najmniej 3 godziny pasażerowie mogą domagać się odszkodowania w wysokości od 250 EUR do 600 EUR w zależności od długości lotu, np. za odwołanie lotu na trasie Warszawa – Madryt pasażer może otrzymać 400 EUR.
Dodatkowo przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerom opiekę zawsze, gdy oczekiwanie na lot się przedłuża lub połączenie zostało odwołane. Opieka oznacza nie tylko informowanie na bieżąco o stanie opóźnienia, ale także zapewnienie bezpłatnie posiłków i napojów (np. kanapek, wody). Jeśli czas oczekiwania wymagałby spędzenia nocy na lotnisku, przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerom darmowe zakwaterowanie w hotelu. Pasażerowie powinni mieć też zapewnioną możliwość przeprowadzenia dwóch rozmów telefonicznych, nadania dwóch przesyłek faksowych lub wysłania e-maili.
- Gdy linie lotnicze zaniedbają pasażerów na lotnisku, jest to podstawa do reklamacji. Warto do niej załączyć rachunek, np. za posiłek z baru na lotnisku z żądaniem zwrotu poniesionych kosztów, jeśli przewoźnik przez kilka godzin oczekiwania na opóźniony lot nie dostarczył choćby kanapki – radzi Elżbieta Seredyńska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce.
Odmowa przyjęcia na pokład
Jeżeli z uzasadnionych przyczyn przewoźnik odmówi przyjęcia na pokład pasażerów, to osoby, które dobrowolnie zrezygnują z danego lotu mają prawo do odszkodowania, prawo do opieki oraz prawo do otrzymania dodatkowej korzyści na warunkach uzgodnionych pomiędzy danym pasażerem a przewoźnikiem lotniczym.
W przypadku odmowy przyjęcia pasażerów na pokład wbrew ich woli, pasażerom przysługuje: prawo do odszkodowania, prawo do wyboru pomiędzy zwrotem kosztów biletu a podróżą do miejsca docelowego wg zmienionego połączenia i prawo do opieki
UWAGA: Zakres obowiązywania Rozporządzenia WE 261/2004
Przepisy Rozporządzenia WE 261/2004, na podstawie którego pasażerowie mogą domagać się odszkodowania za duże opóźnienie czy odwołanie lotu, mają zastosowanie w sytuacji:
odlotu z lotniska znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego UE/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Lichtenstein, Norwegia i Islandia) albo Szwajcarii;
odlotu z lotniska znajdującego sie w kraju trzecim i lądujących na lotnisku znajdującym się na terytorium państwa członkowskiego UE/EOG lub Szwajcarii, jeżeli przewoźnik obsługujący dany lot jest przewoźnikiem z państwa członkowskiego UE/EOG/ albo ze Szwajcarii.
Gdy pasażer stawił się na odprawę w czasie uprzednio określonym na piśmie przez przewoźnika lotniczego, jeżeli czas ten nie został określony – nie później niż 45 minut przed ogłoszoną godziną odlotu.
Jak napisać reklamację do linii lotniczych?
Jeśli reklamację kierujemy do zagranicznego przewoźnika, pismo powinno być przygotowane w języku dla niego zrozumiałym. W praktyce najczęściej stosuje się język angielski. Gotowy wzór formularza znajduje się na stronie www.konsument.gov.pl, w zakładce „Złóż skargę”.
Zagubienie, uszkodzenie, opóźnienie bagażu: Należy opisać rodzaj szkody oraz dokonać jej wyceny. Do reklamacji trzeba załączyć kwit bagażowy a także kopię dokumentu PIR (protokołu nieprawidłowości bagażowej, wypełnionego na lotnisku przy zgłoszeniu problemu). Podstawą prawną, o której warto wspomnieć, domagając się odszkodowania za problemy bagażowe, jest Konwencja Montrealska z 1999 r. Reklamację trzeba złożyć w ciągu 7 dni od odbioru uszkodzonego bagażu i 21 dni od odbioru opóźnionego bagażu. Przepisy nie precyzują czasu na reklamację zaginionego bagażu
Opóźnienie, odwołanie lotu: W piśmie do przewoźnika należy określić rodzaj niedogodności i załączyć kopię rezerwacji biletu. By uzyskać należą rekompensatę, np. za odwołanie lotu, trzeba wskazać kwotę, której się domagamy. Warto powołać się na podstawę prawną roszczeń – w tym przypadku – Rozporządzenie WE 261/2004.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli przewoźnik z innego kraju UE nie zapewni pasażerowi opieki (np. gdy lot jest opóźniony) lub dojdzie do zagubienia czy zniszczenia bagażu, bezpłatną pomocą w dochodzeniu praw pasażerów służy Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce (tel. 22 55 60 118; skargę można złożyć poprzez formularz na stronie www.konsument.gov.pl).
W przypadku odwołania, dużego opóźnienia lotu lub odmowy przyjęcia na pokład, należy skontaktować się z Komisją Ochrony Praw Pasażerów działającą przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (22 520 74 84, kopp@ulc.gov.pl). |
|
|